Mahišásura Mardini jakožto symbol vítězství
Indická mytologie vypráví příběh o tom, jak byla Mahišásura Mardini stvořena: Jednoho dne bylo celé Stvoření ohrožováno krutým démonem jménem Mahišásura. Aby mohl být zničen, spojili všichni bohové a bohyně, všichni maharšiové a všichni andělé sílu svých duší a stvořili Mahákáli. Mahákáli je velmi divoká, hrozivá podoba Božské Matky. Současně je to však Její nejsilnější forma, která tohoto strašlivého démona po devíti dnech boje porazila.
Tajemství Její síly - Její čistá bezpodmínečná láska, která nad Mahišásurou zvítězila a transformovala tak nejvyšší formu negativity - však bylo ukryto za Jejím divokým vzhledem. V okamžiku vítězství z ní Její strašlivá divokost opadla. Její tvář se proměnila v zářivou, půvabnou krásu a začala vyzařovat hluboký mír. Nyní zcela klidná a koncentrovaná v sobě vyzařuje Svou šakti. Mahišásura Mardini je oslavována jako ta, která zvítězila, jako vítězná Matka Stvoření, která chrání vesmír před zlem. Je symbolem vítězství a míru. Pokud Ji lidé v tomto smyslu uctívají, mohou se spojit s nekonečnou silou Božské Matky, aniž by museli zvládat divokou energii Mahákáli. Spojují se tak přímo s tím, co už bylo naplněno: s vítězstvím a mírem. To je Vidžájadasami. Vidžájadasami nebo též Dasara je oslavou tohoto vítězství.
Tento příběh můžeme chápat také jako symbolický popis naší vnitřní cesty. Ukazuje nám jak můžeme zacházet s vlastními stinnými stránkami - s vlastní negativitou v podobě negativních myšlenek, strachů, bloků nebo deprese. Postavit se vlastním stínům vyžaduje odvahu a vytrvalost a někdy je třeba svét s nimi doslova vnitřní boj. Když se během něj spojujeme s Božskou Matkou ve formě Mahišásura Mardini, spojujeme se s Jejími kvalitami - s Její láskou, s Její odvahou a neohrožeností. Díky tomu víme, že vše, co chceme uvnitř sebe sama porazit, je již poraženo a mír, který jsme hledali je již přítomen. Že vše, co je nepravdivé, už ustoupilo našemu vnitřnímu světlu.
Vidžájadasami je tradičně oslavováno v desátý den svátku Božské Matky - následně po devíti nocích vlastního Navarátri. Šrí Káléšvara nás však upozorňoval, že energie Mahišásura Mardini je plně přítomna již v každém okamžiku posledních tří dní Navarátri. Světci dokážou ve své meditaci okamžik Její přítomnosti často naprosto zřetelně vycítit.
Den Širdi Bábova odchodu do samádhi
Širdi Sáí Bábá opustil své fyzické tělo na Dasaru v roce 1918. Šrí Káléšvara říkal, že to v žádném případě nebyla pouhá náhoda a že Bábá v tento den vítězství vědění nad nevědomostí zcela splynul s touto nejsilnější formou Božské Matky. Proto je den Širdi Sáí Bábova samádhi po celém světě oslavován na Dasaru (jejíž datum se určuje na základě měsíčního cyklu) a většinou se tak odlišuje od kalendářního výročí, kterým je 15. říjen.